Microsemi Commercial Components 2EZ13D2/TR12
2EZ13D2/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ13D2/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 13V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ13D2/TR12.pdf
Availability of 2EZ13D2/TR12
QUANTITY
2EZ13D2/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ13D2/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ13D2/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±2%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 9.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ13D2/TR12
Related Links2EZ13D, 2EZ13D2/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ13D2/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ13D2/TR12
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR WHITE datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 1.6GHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BROWN 100' datasheet.pdf
IC XPOINT SW 4X4 PREC 44MLF datasheet.pdf
METAL SNAP DOME 8.5 SP. datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD W/ FLTR 2A M5 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 110MA 7.54 OHM datasheet.pdf