Microsemi Commercial Components 2EZ140D2E3/TR8
2EZ140D2E3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ140D2E3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 140V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ140D2E3/TR8.pdf
Availability of 2EZ140D2E3/TR8
QUANTITY
2EZ140D2E3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ140D2E3/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ140D2E3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)140V
Tolerance±2%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)500 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 106.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ140D2E3/TR8
Related Links2EZ140D, 2EZ140D2E3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ140D2E3/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ140D2E3/TR8
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CABLE ASSY AMPTRAC DUP SC 3M datasheet.pdf
ADC 12BIT 2CH 105MSPS 60LLP datasheet.pdf
EMC STAIN RELIEF 5 BAR datasheet.pdf
RES 282 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RSLIC FAMILY 28PLCC datasheet.pdf
USB 2.0 SERIAL ADAPTER 4 PORT datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 128X64 BLUE datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf