Microsemi Commercial Components 2EZ150D2/TR12
2EZ150D2/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ150D2/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 150V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ150D2/TR12.pdf
Availability of 2EZ150D2/TR12
QUANTITY
2EZ150D2/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ150D2/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ150D2/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)150V
Tolerance±2%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)575 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 114V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ150D2/TR12
Related Links2EZ150, 2EZ150D2/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ150D2/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ150D2/TR12
RES ARRAY 4 RES 36 OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 10COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
HSD 6 X 10 MALE PRESS IN MODULE datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 2W SMBG datasheet.pdf
IC FPGA 181 I/O 240QFP datasheet.pdf
FIXED IND 62UH 180MA 3.15 OHM TH datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf