Microsemi Commercial Components 2EZ150D2E3/TR12
2EZ150D2E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ150D2E3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 150V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ150D2E3/TR12.pdf
Availability of 2EZ150D2E3/TR12
QUANTITY
2EZ150D2E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ150D2E3/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ150D2E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)150V
Tolerance±2%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)575 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 114V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ150D2E3/TR12
Related Links2EZ150D, 2EZ150D2E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ150D2E3/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ150D2E3/TR12
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KIT .156 KK SERIES 10 CIRC datasheet.pdf
CONN RCPT 30 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMYQ-3072-A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN datasheet.pdf
THERMOMARK CARD UCT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 6.4A 8.76 MOHM SMD datasheet.pdf