Microsemi Commercial Components 2EZ15D10/TR8
2EZ15D10/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ15D10/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 15V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ15D10/TR8.pdf
Availability of 2EZ15D10/TR8
QUANTITY
2EZ15D10/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ15D10/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ15D10/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 11.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C