Microsemi Commercial Components 2EZ160D10E3/TR12
2EZ160D10E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ160D10E3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 160V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ160D10E3/TR12.pdf
Availability of 2EZ160D10E3/TR12
QUANTITY
2EZ160D10E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ160D10E3/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ160D10E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)160V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)650 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 121.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ160D10E3/TR12
Related Links2EZ160D1, 2EZ160D10E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ160D10E3/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ160D10E3/TR12
TCO 250VAC 10A 66C(151F) AXIAL datasheet.pdf
SWITCH BASIC SUBMINI HINGE LEVER datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 15NS 208CABGA datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN 5MM END PLATE datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 3A 102 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf