Microsemi Commercial Components 2EZ180D10/TR8
2EZ180D10/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ180D10/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 180V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ180D10/TR8.pdf
Availability of 2EZ180D10/TR8
QUANTITY
2EZ180D10/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ180D10/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ180D10/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)180V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)725 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 136.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ180D10/TR8
Related Links2EZ180, 2EZ180D10/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ180D10/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ180D10/TR8
SENSOR 100PSIS 7/16 UNF 5V 36" datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
XBEE PRO SET 50MW CHIP ANTENNA datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 630V CH 1206 datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
IGBT 1200V 15A TO247-3 datasheet.pdf
APPL,HDM 5SMPO042F K datasheet.pdf
HVA280 2P HEADER ASSY, KEY D datasheet.pdf
2.2UF 350V 8X16 85C AXI datasheet.pdf