Microsemi Commercial Components 2EZ18D/TR12
2EZ18D/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ18D/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 18V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ18D/TR12.pdf
Availability of 2EZ18D/TR12
QUANTITY
2EZ18D/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ18D/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ18D/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±20%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 13.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ18D/TR12
Related Links2EZ18, 2EZ18D/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ18D/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ18D/TR12
CONN FERRULE UNINSUL 8AWG datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 66POS datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FPGA 173 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf