Microsemi Commercial Components 2EZ19D10/TR12
2EZ19D10/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ19D10/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 19V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ19D10/TR12.pdf
Availability of 2EZ19D10/TR12
QUANTITY
2EZ19D10/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ19D10/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ19D10/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)19V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)11 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 14.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C