Microsemi Commercial Components 2EZ3.6D5E3/TR12
2EZ3.6D5E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ3.6D5E3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ3.6D5E3/TR12.pdf
Availability of 2EZ3.6D5E3/TR12
QUANTITY
2EZ3.6D5E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ3.6D5E3/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ3.6D5E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr80µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ3.6D5E3/TR12
Related Links2EZ3.6D, 2EZ3.6D5E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ3.6D5E3/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ3.6D5E3/TR12
DGTL ISO 2.5KV RS422/RS485 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.25A SOT223-6 datasheet.pdf
CONN MALE PLUS COUPLER 10AWG datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 36POS datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 3W 2512 WIDE datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS LOW 25PPM datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
MODULE WIFI WILINK datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf