Microsemi Commercial Components 2EZ3.6DE3/TR12
2EZ3.6DE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ3.6DE3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ3.6DE3/TR12.pdf
Availability of 2EZ3.6DE3/TR12
QUANTITY
2EZ3.6DE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ3.6DE3/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ3.6DE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±20%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr80µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ3.6DE3/TR12
Related Links2EZ3.6D, 2EZ3.6DE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ3.6DE3/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ3.6DE3/TR12
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 3W DO216AA datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 53MA 5.6 OHM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
VARISTOR 462V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CLEANER-SPACER datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf