Microsemi Commercial Components 2EZ4.3D5E3/TR8
2EZ4.3D5E3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ4.3D5E3/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 4.3V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ4.3D5E3/TR8.pdf
Availability of 2EZ4.3D5E3/TR8
QUANTITY
2EZ4.3D5E3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ4.3D5E3/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ4.3D5E3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.3V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)4.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ4.3D5E3/TR8
Related Links2EZ4.3D, 2EZ4.3D5E3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ4.3D5E3/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ4.3D5E3/TR8
FIXED IND 82NH 185MA 730 MOHM datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 10A TO220AB datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
ST63-3-55-22-90 datasheet.pdf
RES ARRAY 17 RES 1.2K OHM 18SOIC datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf