Microsemi Commercial Components 2EZ43D10/TR8
2EZ43D10/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ43D10/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 43V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ43D10/TR8.pdf
Availability of 2EZ43D10/TR8
QUANTITY
2EZ43D10/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ43D10/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ43D10/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)35 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 32.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ43D10/TR8
Related Links2EZ43D, 2EZ43D10/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ43D10/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ43D10/TR8
RES 1.07K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
KEYPAD RUBBER 3X4" LOW PROFILE datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 16POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 10W DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W datasheet.pdf
38999 III 8 PCB PIN TRIAX CON datasheet.pdf
M801 4C 4#23 SKT PLUG OM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf