Microsemi Commercial Components 2EZ47D10/TR8
2EZ47D10/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ47D10/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 47V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ47D10/TR8.pdf
Availability of 2EZ47D10/TR8
QUANTITY
2EZ47D10/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ47D10/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ47D10/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)47V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 35.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ47D10/TR8
Related Links2EZ47D, 2EZ47D10/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ47D10/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ47D10/TR8
CONDITIONER SIGNAL ANALOG 4-20MA datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.45A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 15MM datasheet.pdf
60741A102 COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
4.8 kHz Ultra-Low Noise 24-Bit Sigma-Delta ADC with PGA IC datasheet.pdf