Microsemi Commercial Components 2EZ5.6D10E3/TR12
2EZ5.6D10E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ5.6D10E3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ5.6D10E3/TR12.pdf
Availability of 2EZ5.6D10E3/TR12
QUANTITY
2EZ5.6D10E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ5.6D10E3/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ5.6D10E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)2.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ5.6D10E3/TR12
Related Links2EZ5.6D1, 2EZ5.6D10E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ5.6D10E3/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ5.6D10E3/TR12
LINE FILTER 10MH .7A N SERIES datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
T5007, 1N/C + 1N/O, S. STEEL HEA datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 760MA 745 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
1.25MM F/L 6POS 30AWG 150MM datasheet.pdf