Microsemi Commercial Components 2EZ5.6D5E3/TR12
2EZ5.6D5E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ5.6D5E3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ5.6D5E3/TR12.pdf
Availability of 2EZ5.6D5E3/TR12
QUANTITY
2EZ5.6D5E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ5.6D5E3/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ5.6D5E3/TR12
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)2.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ5.6D5E3/TR12
Related Links2EZ5.6D, 2EZ5.6D5E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ5.6D5E3/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ5.6D5E3/TR12
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 10.2KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 12VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
FOIL MTLC GRN SATIN TRF 8"X15' datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 400VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf