Microsemi Commercial Components 2EZ56D10/TR12
2EZ56D10/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ56D10/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 56V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ56D10/TR12.pdf
Availability of 2EZ56D10/TR12
QUANTITY
2EZ56D10/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ56D10/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ56D10/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)56V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 42.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ56D10/TR12
Related Links2EZ56D, 2EZ56D10/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ56D10/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ56D10/TR12
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 0.5MM 160POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 4.3K OHM 5% AXL datasheet.pdf
HEAT SINK 0.63DEGC/W FOR G3PB datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V C0H 0201 datasheet.pdf
RES 5.60K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 12-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 90POS datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf