Microsemi Commercial Components 2EZ56D5E3/TR12
2EZ56D5E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ56D5E3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 56V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ56D5E3/TR12.pdf
Availability of 2EZ56D5E3/TR12
QUANTITY
2EZ56D5E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ56D5E3/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ56D5E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)56V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 42.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ56D5E3/TR12
Related Links2EZ56D5, 2EZ56D5E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ56D5E3/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ56D5E3/TR12
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 48POS SNGL .350 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1.8KV 49A DO203 datasheet.pdf
CABL SMA R/A PLUG-JACK RG316 60" datasheet.pdf
MINI ENCLOSED SAFETY LIMIT SW datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8UFDFPN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf