Microsemi Commercial Components 2EZ56D5E3/TR8
2EZ56D5E3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ56D5E3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 56V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ56D5E3/TR8.pdf
Availability of 2EZ56D5E3/TR8
QUANTITY
2EZ56D5E3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ56D5E3/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ56D5E3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)56V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 42.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ56D5E3/TR8
Related Links2EZ56D, 2EZ56D5E3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ56D5E3/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ56D5E3/TR8
RES SMD 23.2KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABINET STEEL 18.1X40.8X72.1 GRY datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 350MA 1.2 OHM datasheet.pdf
IC AFE 16BIT 8KSPS 6CH 64NFBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 2MM WTB VERT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
3/8IN ID UNSPLIT CONDUIT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 35W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf