Microsemi Commercial Components 2EZ56DE3/TR12
2EZ56DE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ56DE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 56V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ56DE3/TR12.pdf
Availability of 2EZ56DE3/TR12
QUANTITY
2EZ56DE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ56DE3/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ56DE3/TR12
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)56V
Tolerance±20%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 42.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ56DE3/TR12
Related Links2EZ56D, 2EZ56DE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ56DE3/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ56DE3/TR12
TERM BLK RS32 5X25 IND KRG BR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DSUB CRIMP CONTACT SOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.5A TSOT23-6 datasheet.pdf
MICROCOAXIAL PREP PRETINNED 1.32 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT SKT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf