Microsemi Commercial Components 2EZ56DE3/TR8
2EZ56DE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ56DE3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 56V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ56DE3/TR8.pdf
Availability of 2EZ56DE3/TR8
QUANTITY
2EZ56DE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ56DE3/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ56DE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)56V
Tolerance±20%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 42.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ56DE3/TR8
Related Links2EZ56D, 2EZ56DE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ56DE3/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ56DE3/TR8
RES 43.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.38V LOW SC-70 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 24V datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 4.7K OHM 8SIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 2W DO204AL datasheet.pdf
RES 22 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 2.26 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
SPRG TERM BLK 45D 35MM 9P LT GRY datasheet.pdf