Microsemi Commercial Components 2EZ6.2DE3/TR8
2EZ6.2DE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ6.2DE3/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ6.2DE3/TR8.pdf
Availability of 2EZ6.2DE3/TR8
QUANTITY
2EZ6.2DE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ6.2DE3/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ6.2DE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±20%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)1.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ6.2DE3/TR8
Related Links2EZ6.2, 2EZ6.2DE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ6.2DE3/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ6.2DE3/TR8
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 86TSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14TSSOP datasheet.pdf
RES 0.033 OHM 4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 3 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 665 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.002UF RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf