Microsemi Commercial Components 2EZ6.8D5/TR8
2EZ6.8D5/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ6.8D5/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ6.8D5/TR8.pdf
Availability of 2EZ6.8D5/TR8
QUANTITY
2EZ6.8D5/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ6.8D5/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ6.8D5/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)2 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ6.8D5/TR8
Related Links2EZ6.8, 2EZ6.8D5/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ6.8D5/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ6.8D5/TR8
CONN N PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC CLOCK MULT 2KHZ-150MHZ 36VQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" GOLD datasheet.pdf
VARISTOR 16.2V 8KA DISC 20MM datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF 45D datasheet.pdf
ASSY RECT 15A 400V FAST REC datasheet.pdf
CAP FILM 0.0012 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf
CTV 128C 128#22D PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf