Microsemi Commercial Components 2EZ62D/TR12
2EZ62D/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ62D/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 62V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ62D/TR12.pdf
Availability of 2EZ62D/TR12
QUANTITY
2EZ62D/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ62D/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ62D/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)62V
Tolerance±20%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 47.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ62D/TR12
Related Links2EZ62, 2EZ62D/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ62D/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ62D/TR12
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 2.2M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
PMODSWT SLIDE SWITCH MODULE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 953 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM TACH 48VDC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf