Microsemi Commercial Components 2EZ68D10E3/TR8
2EZ68D10E3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ68D10E3/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 68V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ68D10E3/TR8.pdf
Availability of 2EZ68D10E3/TR8
QUANTITY
2EZ68D10E3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ68D10E3/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ68D10E3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)68V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)75 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 51.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ68D10E3/TR8
Related Links2EZ68D1, 2EZ68D10E3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ68D10E3/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ68D10E3/TR8
IC ADC LP 12-BIT 108KSPS 8-DIP datasheet.pdf
IC AMP 1.7-2.0GHZ GAAS LN 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 64MM datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC CLK BUFFER PLL 64QFN datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
CAP TRIM 4-40PF 200V THRU HOLE datasheet.pdf