Microsemi Commercial Components 2EZ75D/TR12
2EZ75D/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ75D/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 75V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ75D/TR12.pdf
Availability of 2EZ75D/TR12
QUANTITY
2EZ75D/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ75D/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ75D/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±20%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 56V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ75D/TR12
Related Links2EZ75, 2EZ75D/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ75D/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ75D/TR12
IC CONVERTER D/A 8BIT 16-DIP datasheet.pdf
JUMPER-H1500TR/A2015V/H1500TR 3" datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 2CH I2C 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf