Microsemi Commercial Components 2EZ75D/TR8
2EZ75D/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ75D/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 75V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ75D/TR8.pdf
Availability of 2EZ75D/TR8
QUANTITY
2EZ75D/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ75D/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ75D/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±20%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 56V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ75D/TR8
Related Links2EZ75, 2EZ75D/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ75D/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ75D/TR8
CAP CER 15PF 2KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
BRAID LEAD-FREE GOLD .050"X5' datasheet.pdf
IC ETHERNET CTLR MAC PHY 128TQFP datasheet.pdf
RES SMD 11.8KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 38POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HIGH SECURITY KEYLOCK/SOLDER LUG datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf