Microsemi Commercial Components 2EZ75D2/TR8
2EZ75D2/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ75D2/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 75V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ75D2/TR8.pdf
Availability of 2EZ75D2/TR8
QUANTITY
2EZ75D2/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ75D2/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ75D2/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±2%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 56V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ75D2/TR8
Related Links2EZ75, 2EZ75D2/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ75D2/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ75D2/TR8
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 8CH 44-MQFP datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 150MA 1.25 OHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80.5X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP FILM 0.62UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf