Microsemi Commercial Components 2EZ75D5/TR8
2EZ75D5/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ75D5/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 75V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ75D5/TR8.pdf
Availability of 2EZ75D5/TR8
QUANTITY
2EZ75D5/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ75D5/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ75D5/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 56V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ75D5/TR8
Related Links2EZ75, 2EZ75D5/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ75D5/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ75D5/TR8
CONN HEADER 12POS .100 DL SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMB datasheet.pdf
IC REG LDO -24V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
10P MTA156 CONN ASSY 18AWG LF datasheet.pdf
HEX STANDOFF 10-32 ALUMINUM 5/8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 155K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf