Microsemi Commercial Components 2EZ9.1DE3/TR8
2EZ9.1DE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ9.1DE3/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 9.1V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ9.1DE3/TR8.pdf
Availability of 2EZ9.1DE3/TR8
QUANTITY
2EZ9.1DE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ9.1DE3/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ9.1DE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)9.1V
Tolerance±20%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)2.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ9.1DE3/TR8
Related Links2EZ9.1, 2EZ9.1DE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ9.1DE3/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ9.1DE3/TR8
AC/DC CONVERTER 5V 12V -5V 15W datasheet.pdf
IC CTRLR PWM VOLTAGE MON 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC FILTER BANDPASS PROG 24-SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 150W datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
LED XLAMP 500MW FLUX ROYAL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf