Amphenol Aerospace Operations 2M801-009-02NF16-55PB
2M801-009-02NF16-55PB picture photo
Mfg. Part Number
2M801-009-02NF16-55PB
Brief Description
M801 55C 55#23 PIN RECP OM
Datasheet Download
2M801-009-02NF16-55PB.pdf
Availability of 2M801-009-02NF16-55PB
QUANTITY
2M801-009-02NF16-55PB Order Process
Ship out your order
Specifications of 2M801-009-02NF16-55PB
Internal Part NumberEIS-2M801-009-02NF16-55PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2M801-009-02NF16-55PB
Related Links2M801-009-, 2M801-009-02NF16-55PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
2M801-009-02NF16-55PB Details Description
Related parts for 2M801-009-02NF16-55PB
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 18POS 3.5MM GREEN datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP16H/AE16M/HDP16H datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 4POS SMD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
Connector Socket 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf