Amphenol Aerospace Operations 2M801-010-02NF16-235PB
2M801-010-02NF16-235PB picture photo
Mfg. Part Number
2M801-010-02NF16-235PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
M801 35C 35#20HD PIN RECP THRD
Datasheet Download
2M801-010-02NF16-235PB.pdf
Availability of 2M801-010-02NF16-235PB
QUANTITY
2M801-010-02NF16-235PB Order Process
Ship out your order
Specifications of 2M801-010-02NF16-235PB
Internal Part NumberEIS-2M801-010-02NF16-235PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2M801-010-02NF16-235PB
2M801-010-02NF16-235PB Details Description
Related parts for 2M801-010-02NF16-235PB
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C VERT UNSHLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5MM datasheet.pdf
SMA PNL MT JACK 2HOLE SLOTTED datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
EEPROM SPI 256KB 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS SPST-NO 10A datasheet.pdf