Amphenol Aerospace Operations 2M805-002-16M18-55SA
2M805-002-16M18-55SA picture photo
Mfg. Part Number
2M805-002-16M18-55SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
M805 55C 55#23 SKT PLUG THRD
Datasheet Download
2M805-002-16M18-55SA.pdf
Availability of 2M805-002-16M18-55SA
QUANTITY
2M805-002-16M18-55SA Order Process
Ship out your order
Specifications of 2M805-002-16M18-55SA
Internal Part NumberEIS-2M805-002-16M18-55SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2M805-002-16M18-55SA
Related Links2M805-002-, 2M805-002-16M18-55SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
2M805-002-16M18-55SA Details Description
Related parts for 2M805-002-16M18-55SA
RES SMD 261K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 40NH 150MA SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 48V datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485 PROG 28WSOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FUSE CLASS J T/D 12A 600V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
BOOT MOLDED ELAST FLUID RESIST datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0012UF RADIAL datasheet.pdf