United Chemi-Con 2R5PS680MH11
2R5PS680MH11 picture photo
Mfg. Part Number
2R5PS680MH11
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 680UF 20% 2.5V T/H
Datasheet Download
2R5PS680MH11.pdf
Availability of 2R5PS680MH11
QUANTITY
2R5PS680MH11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2R5PS680MH11
Internal Part NumberEIS-2R5PS680MH11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.23A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2R5PS680MH11
Related Links2R5PS6, 2R5PS680MH11 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
2R5PS680MH11 Details Description
Related parts for 2R5PS680MH11
HOLDER BATTERY 3CELL D STEEL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 17POS datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 5W AXIAL datasheet.pdf