Panasonic Electronic Components 2R5TPE470M9
2R5TPE470M9 picture photo
Mfg. Part Number
2R5TPE470M9
Brief Description
CAP TANT POLY 470UF 2.5V 2917
Datasheet Download
2R5TPE470M9.pdf
Availability of 2R5TPE470M9
QUANTITY
2R5TPE470M9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2R5TPE470M9
Internal Part NumberEIS-2R5TPE470M9
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD2E
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2R5TPE470M9
Related Links2R5TP, 2R5TPE470M9 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
2R5TPE470M9 Details Description
Related parts for 2R5TPE470M9
CAP FILM 0.15UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 104 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONN TAB CONTACT 13-15AWG JPT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
IC REG DC-DC/LINEAR DUAL 24-LLP datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK 1PHASE 48QFN datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 84PLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 87 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf