Panasonic Electronic Components 2R5TPE470MC
2R5TPE470MC picture photo
Mfg. Part Number
2R5TPE470MC
Brief Description
CAP TANT POLY 470UF 2.5V 2917
Datasheet Download
2R5TPE470MC.pdf
Availability of 2R5TPE470MC
QUANTITY
2R5TPE470MC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2R5TPE470MC
Internal Part NumberEIS-2R5TPE470MC
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD2E
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2R5TPE470MC
Related Links2R5TP, 2R5TPE470MC Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
2R5TPE470MC Details Description
Related parts for 2R5TPE470MC
SIDACTOR BI 220V 250A TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 20% AXIAL datasheet.pdf
EVALUATION BOARD ISL28268 8MSOP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 40A AC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS SCKT datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 34-48V 1.67A datasheet.pdf
LED MOD AC WARM WT 3000K datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
KIT ESD PROTECT 16 VALUE 10EA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf