Rohm Semiconductor 2SC4672T100P
2SC4672T100P picture photo
Mfg. Part Number
2SC4672T100P
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 50V 2A SOT-89
Datasheet Download
2SC4672T100P.pdf
Availability of 2SC4672T100P
QUANTITY
2SC4672T100P Order Process
Ship out your order
Specifications of 2SC4672T100P
Internal Part NumberEIS-2SC4672T100P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)2A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)50V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic350mV @ 50mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max)100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce82 @ 500mA, 2V
Power - Max500mW
Frequency - Transition210MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageMPT3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2SC4672T100P
Related Links2SC467, 2SC4672T100P Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
2SC4672T100P Details Description
Related parts for 2SC4672T100P
CAP CER 1500PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
BATT VRLA 12V 53AH datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 100MSPS DUAL 48TQFN datasheet.pdf
OSC XO 29.4912MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
FILTER EMI 1500 PF PI TYPE datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
PREM 3D FLMNT BLUE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf