Rohm Semiconductor 2SC5001TLR
2SC5001TLR picture photo
Mfg. Part Number
2SC5001TLR
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 20V 10A SOT-428
Datasheet Download
2SC5001TLR.pdf
Availability of 2SC5001TLR
QUANTITY
2SC5001TLR Order Process
Ship out your order
Specifications of 2SC5001TLR
Internal Part NumberEIS-2SC5001TLR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)10A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)20V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic250mV @ 50mA, 4A
Current - Collector Cutoff (Max)1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce120 @ 500mA, 2V
Power - Max10W
Frequency - Transition150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageCPT3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2SC5001TLR
Related Links2SC50, 2SC5001TLR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
2SC5001TLR Details Description
Related parts for 2SC5001TLR
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN FIBER LC2 MM 126UM datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/CAP 24CKT datasheet.pdf
RES 10M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 22POS datasheet.pdf
RES 300 OHM 2/3W 0.01% AXIAL datasheet.pdf