| Internal Part Number | EIS-2SD1898T100R | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors (BJT) - Single | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 80V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 20mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 180 @ 500mA, 3V | |
| Power - Max | 2W | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-243AA | |
| Supplier Device Package | MPT3 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 2SD1898T100R | |
| Related Links | 2SD189, 2SD1898T100R Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor | |
 | P-25AAA F2X3 | BATTERY PACK NICAD 7.2V 250MAH | datasheet.pdf | |
 | 5699-2 | ADAPTER TERM STRIP JACK 6-32 RED | datasheet.pdf | |
 | S732 | SWITCH TOGGLE DPDT 50A 125V | datasheet.pdf | |