Panasonic Electronic Components 2SD244100L
2SD244100L picture photo
Mfg. Part Number
2SD244100L
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 10V 1.5A MINIPWR
Datasheet Download
2SD244100L.pdf
Availability of 2SD244100L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2SD244100L Order Process
Ship out your order
Specifications of 2SD244100L
Internal Part NumberEIS-2SD244100L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)1.5A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)10V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic250mV @ 25mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max)1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce200 @ 400mA, 1V
Power - Max1W
Frequency - Transition190MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageMiniP3-F1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2SD244100L
Related Links2SD24, 2SD244100L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
2SD244100L Details Description
Related parts for 2SD244100L
BAG SHIELD METAL-OUT 8X10 datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 203 TYPE D 36POS datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL SEMIFLUSH 4.5" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES 158 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP INSTR PREC R-TO-R 8-UMAX datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf