Rubycon 2SLG180M
2SLG180M picture photo
Mfg. Part Number
2SLG180M
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 180UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
2SLG180M.pdf
Availability of 2SLG180M
QUANTITY
2SLG180M Order Process
Ship out your order
Specifications of 2SLG180M
Internal Part NumberEIS-2SLG180M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSLG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.10mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2SLG180M
Related Links2SLG, 2SLG180M Datasheet, Rubycon Distributor
2SLG180M Details Description
Related parts for 2SLG180M
IC USB TRANSCEIVER 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 120MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
IC RX AMFM RADIO RDS 24SSOP datasheet.pdf
RES 34 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 3.1A 57 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS PNL MNT PIN datasheet.pdf