Rubycon 2SXE100M
2SXE100M picture photo
Mfg. Part Number
2SXE100M
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
2SXE100M.pdf
Availability of 2SXE100M
QUANTITY
2SXE100M Order Process
Ship out your order
Specifications of 2SXE100M
Internal Part NumberEIS-2SXE100M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesPC-CON, SXE
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2SXE100M
Related Links2SXE, 2SXE100M Datasheet, Rubycon Distributor
2SXE100M Details Description
Related parts for 2SXE100M
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 213VWM 344VC DO204AL datasheet.pdf
IC BUFFER SCHMITT TRIG DL 6SON datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 164K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FREQ SYNTH 6570MHZ TO 6589MHZ datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE 45D datasheet.pdf
APH97-3106A28-12S-417 datasheet.pdf
Low Cost 225 MHz 16 X 16 Crosspoint Switches IC datasheet.pdf