Panasonic Electronic Components 2TPE330MAFB
2TPE330MAFB picture photo
Mfg. Part Number
2TPE330MAFB
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 330UF 2V 1411
Datasheet Download
2TPE330MAFB.pdf
Availability of 2TPE330MAFB
QUANTITY
2TPE330MAFB Order Process
Ship out your order
Specifications of 2TPE330MAFB
Internal Part NumberEIS-2TPE330MAFB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUnderstanding Polymer and Hybrid Capacitors
Featured ProductPOSCAP™ Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesPOSCAP™ TPE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB2
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2TPE330MAFB
Related Links2TPE3, 2TPE330MAFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
2TPE330MAFB Details Description
Related parts for 2TPE330MAFB
IDC CABLE-AKN30A/ AE34G / APK30A datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 23POS datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-5VOUT 1W datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 1W DO216 datasheet.pdf
MODULE HAN CC PROTECTED datasheet.pdf
SR BTS PC 14 ASY CM datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 240V 12A datasheet.pdf