Aries Electronics, Inc. 30-PRS16017-12
30-PRS16017-12 picture photo
Mfg. Part Number
30-PRS16017-12
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD
Datasheet Download
30-PRS16017-12.pdf
Availability of 30-PRS16017-12
QUANTITY
30-PRS16017-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 30-PRS16017-12
Internal Part NumberEIS-30-PRS16017-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesPRS
PackagingBulk
TypePGA, ZIF (ZIP)
Number of Positions or Pins (Grid)-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating30µin (0.76µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBeryllium Copper
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30-PRS16017-12
Related Links30-PRS1, 30-PRS16017-12 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
30-PRS16017-12 Details Description
Related parts for 30-PRS16017-12
RES SMD 33K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 3.0V 5TSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 18POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
BERGSTRIP .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf