Aries Electronics, Inc. 30-PRS16018-12
30-PRS16018-12 picture photo
Mfg. Part Number
30-PRS16018-12
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD
Datasheet Download
30-PRS16018-12.pdf
Availability of 30-PRS16018-12
QUANTITY
30-PRS16018-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 30-PRS16018-12
Internal Part NumberEIS-30-PRS16018-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesPRS
PackagingBulk
TypePGA, ZIF (ZIP)
Number of Positions or Pins (Grid)-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating30µin (0.76µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBeryllium Copper
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30-PRS16018-12
Related Links30-PRS1, 30-PRS16018-12 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
30-PRS16018-12 Details Description
Related parts for 30-PRS16018-12
RES SMD 120K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
SENSOR RETROREFLECT PNP M12 PLAS datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 12POS GOLD datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF1B ACCESSORY datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 24CERDIP datasheet.pdf
LED MOD LMR2 EASY WHT 750LM 120V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 422 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf