Bourns Inc. 3005P-1-201
3005P-1-201 picture photo
Mfg. Part Number
3005P-1-201
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3005P-1-201.pdf
Availability of 3005P-1-201
QUANTITY
3005P-1-201 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3005P-1-201
Internal Part NumberEIS-3005P-1-201
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3005 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)1W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns20
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.310" x 0.160" Face x 0.749" L (7.87mm x 4.06mm x 19.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3005P-1-201
Related Links3005P, 3005P-1-201 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3005P-1-201 Details Description
Related parts for 3005P-1-201
RES SMD 180 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPST-NO HINGE .187QC datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER SLOT 1.5MM PCB datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FAN BLOWER 120X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CABLE DSUB 25POS FML-ML .5M datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 3X12V 375W datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf