Bourns Inc. 3005P-1-502Z
3005P-1-502Z picture photo
Mfg. Part Number
3005P-1-502Z
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3005P-1-502Z.pdf
Availability of 3005P-1-502Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3005P-1-502Z Order Process
Ship out your order
Specifications of 3005P-1-502Z
Internal Part NumberEIS-3005P-1-502Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3005 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)1W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns20
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.310" x 0.160" Face x 0.749" L (7.87mm x 4.06mm x 19.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3005P-1-502Z
Related Links3005P-, 3005P-1-502Z Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3005P-1-502Z Details Description
Related parts for 3005P-1-502Z
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD IGBT SIXPACK RBSOA 600V E2 datasheet.pdf
IC FIFO 1024X18 SYNC 15NS 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAM NUT PIN datasheet.pdf