Bourns Inc. 3006P-1-252
3006P-1-252 picture photo
Mfg. Part Number
3006P-1-252
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2.5K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006P-1-252.pdf
Availability of 3006P-1-252
QUANTITY
3006P-1-252 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006P-1-252
Internal Part NumberEIS-3006P-1-252
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
PCN Packaging3006 Model Sept/2013
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3006 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2.5k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006P-1-252
Related Links3006P, 3006P-1-252 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006P-1-252 Details Description
Related parts for 3006P-1-252
CONN PLUG 15POS DL SOLDER CUP datasheet.pdf
IC 8-BIT LATCH 3-ST 20-QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 30POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 10W datasheet.pdf