Bourns Inc. 3006P-1-254
3006P-1-254 picture photo
Mfg. Part Number
3006P-1-254
Brief Description
TRIMMER 250K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006P-1-254.pdf
Availability of 3006P-1-254
QUANTITY
3006P-1-254 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006P-1-254
Internal Part NumberEIS-3006P-1-254
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
PCN Packaging3006 Model Sept/2013
PackagingTube
Resistance (Ohms)250k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006P-1-254
Related Links3006P, 3006P-1-254 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006P-1-254 Details Description
Related parts for 3006P-1-254
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS 24-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 50UF 50V AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 100A DO205AA datasheet.pdf
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 25.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 3.81X406.4MM datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf