Bourns Inc. 3006W-1-201
3006W-1-201 picture photo
Mfg. Part Number
3006W-1-201
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006W-1-201.pdf
Availability of 3006W-1-201
QUANTITY
3006W-1-201 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006W-1-201
Internal Part NumberEIS-3006W-1-201
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3006 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006W-1-201
Related Links3006W, 3006W-1-201 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006W-1-201 Details Description
Related parts for 3006W-1-201
HAND TOOL, MICRO-PITCH 132 POS datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FRAME GROMMET SPLIT PLASTIC GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 4.38"LX3.25"W datasheet.pdf
IC SWITCH CMOS 14DIP datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf